Březen je měsícem, kdy se příroda naplno probouzí. Ze země vykukují sasanky, bledule nebo krokusy. Když je teplo tak včely vylétávají za významnými zdroji pylu, zejména z vrby jívy. A že se letos poštěstilo a včeličky si pyl z této vrby nosí ve velkém. Stará lidová pranostika ale také říká – „březen, za kamna vlezem“. A to je také pravda. V den, kdy tento článek píšu, hustě sněží a teploty jsou lehce pod bodem mrazu.
Kdy oficiálně začíná jaro? Astronomické jaro začíná tehdy, když je střed Slunce nad rovníkem. Astrologicky začíná znamení Berana. Letos začalo jaro oficiálně 20. března ve 4:49 ráno. Jaro ale začíná podle astronomie vždy v jiný termín a v jiný čas, však změny se dějí v rámci desetiletí, nikoliv jednotlivých let. Do roku 2047 bude jaro začínat 20. března, od roku 2048 se začátek jara přesune na 19. března a 21. března bude jaro začínat od roku 2102.
Jinak než astronomicky vnímáme jaro my všichni pocitově, jak se příroda do jara probouzí. Počasí v březnu bývá jaru povětšinou velmi nakloněno a v přírodě je to již patrné. Kytky se na nás usmívají z našich skalek a zahrádek.
Čemeřice – okrasa zahrádek a velká krasavice, která rozkvete, jakmile se v zimě alespoň trochu oteplí. A když se ochladí, nevadí. Květy čemeřice se zkroutí a po oteplení se znovu neporušeně rozvinou do celé krásy. Velkou krásou jsou ale také krokusy – žluté, fialové, bílé nebo pruhované. Sasanka, bledule, talovín nebo podběl – to vše jsou kytky jara.
V březnu je nejvyšší čas na první větší prolety včel. Ty jsou pro nás včelaře vždy svátkem. Je to nádhera. Včely sice v průběhu zimy při teplejších dnech vylétávají, březen je ale měsícem prvních intenzivnějších a silnějších proletů. Včely se letí vyprášit a také začínají do úlu pilně nosit vodu, pyl a nektar. Však je to velmi potřeba, v úlu stoupá spotřeba medových zásob s tím, jak jsou včely aktivnější a jejich populace se zvětšuje. Pyl je hodnotným zdrojem pro včelí larvičky a nektar je zase zdrojem vzácné energie pro život včelího společenství. Matka klade čím dál víc vajíček a jsou-li ve včelstvu vhodné podmínky, začne také chov trubců.
Březen zná také pranostiky o včelaření: Teplý březen rozehřeje včelám srdce.
My stále pracujeme na nových úlech. Lakujeme úlové nástavky, připravujeme rámky s voskovými mezistěnami a už se také intenzivně připravujeme na přidávání medníků a rozšiřování úlového prostoru v dubnu.
Také máme za sebou prohlídku včelstev, abychom věděli, zda včely nepotřebují dodat medové zásoby nebo jestli správně matka ploduje a včelstvo se zdárně připravuje na nadcházející jarní snůšku nektaru a pylu.
V březnu je u nás stále možné zakoupit med nebo ochucené medy Medvěd. Jarní období je z pohledu nejrůznějších nemocí a nachlazení kritické a rýma s kašlem se jen hemží. Zajímají Vás nejrůznější doporučení a recepty vhodných v těchto chvílích? Čtěte v našem článku – Babské rady a med: chřipka, nachlazení, kašel, rýma. Pro podporu imunity doporučujeme zkusit ochucený med Medvěd rakytníkový, Medvěd rybízový (lyofilizované ovoce), Medvěd zázvorový a Medvěd kurkumový.
Jaro je tady.
Duben, jaro v plném proudu před 10 měsíci, 25.4.2020 -
Zázvor a med před 11 měsíci, 18.4.2020 -
Výrobce - Včelařství Domovina | web by galar.cz